Labrador Retriever - Osobowość

Labrador Retriever biszkoptowy

Główną przyczyną powodzenia labradora jako psa do towarzystwa jest jego osobowość: pogodny, sympatyczny, lojalny i absolutnie godny zaufania w kontaktach z dziećmi, ale nie na tyle łagodny, by ich nie obronić w razie potrzeby. Chętnie bawi się z dziećmi, siedzi z rodziną przy kominku, a także jest towarzyszem polowań, posiada silne, naturalne umiejętności wystawiania i aportowania. Mimo, że z biegiem lat retrievery stały się bardziej wszechstronne, trzeba pamiętać o tym, że to właśnie zadanie mają w genach.
Uległość - to słowo najlepiej określa zachowania labradora. Jest to pies towarzyski, przyjazny wobec swych współbraci, skłonny do zabawy i niezwykle łagodny. Przysparza mu to pewnych problemów, kiedy napotyka psa o usposobieniu popędliwym. Często wobec wrogiej postawy i obnażonych zębów manifestuje przyjaźń, machając ogonem. Niestety z powodu nie właściwej selekcji, biorącej pod uwagę tylko wygląd a nie cechy charakteru, nie wszystkie labradory odpowiadają temu wizerunkowi i można również spotkać osobnika nietypowego - agresywnego.
Chęć zadowolenia właściciela stanowi dominującą cechę Labradora. Potrzebny jest mu kontakt z domownikami i zajęcie. Wesoły, przywiązany do właściciela pieszczoch; skłonny do kłusowania i włóczęgostwa. Czujny, ale nie agresywny; nie jest psem obronnym. Największą krzywdą, jaką możesz mu zrobić, to skazać go na brak ruchu. Urodzony "pracuś" lub sportowiec, nie ma labrador natury domatora. Zresztą nie znosi samotności. Jeśli w twoim domu nie ma nikogo w ciągu dnia - nawet nie myśl o labradorze. Bardziej jeszcze niż inne psy nie jest stworzony do tego, by siedzieć samotnie.
Ważną, a często niedocenianą cechą jego osobowości jest energia. Wrodzona krągłość labradora sprawia, że zapomina się, iż jest to przede wszystkim pies akcji, odczuwający potrzebę wysiłku, pływania, aportowania. Z powodu sporej wielkości oraz przeznaczonego mu stylu życia aktywnego i atletycznego psa, zdrowie ma dla zwierzęcia pierwszorzędne znaczenie. Potrzebuje dużo ruchu, aby utrzymać się w formie. Powinien regularnie pływać, gdyż miłość do wody jest częścią jego przeszłości, od której nie może uciec.
Idealny dla początkujących hodowców, ponieważ jest niekłopotliwy przy układaniu i pielęgnacji.


Labrador Retriever czarny

Wykorzystane materiały zaczerpnięte zostały z:
Przyjaciel Pies - miesięcznik
Ty i Twój pies - David Taylor
Atlas Rasy Psów Swiata - Bonnie Wilcox, Chris Walkowicz
Ta strona była otwierana od  wiele razy
MENU

Tesla

Labrador Retriver

Ogólne

O mnie Galeria Ciekawostki Pochodzenie Osobowość Wygląd Linki Łebmajster